NWS2019 Program

A programfüzet pdf-ben letölthető változata

 

MEGNYITÓ

2019. április 24., szerda, 10.30 óra

Széchenyi István Egyetem, Győr, Egyetem tér 1, Új Tudás Épület, D1 előadó

Levezető elnök:

Dr. habil. Tick József, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, a HUNGARNET Egyesület elnöke

Nyitó beszédet mond:

10.30 Dr. habil. Tick József, a HUNGARNET elnöke, az NWS 2019 védnöke

A konferencia résztvevőit köszönti:

10.40 Prof. Dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora, a konferencia elnöke
10.45 Dr. Fekete Dávid, Győr Megyei Jogú Város alpolgármestere
10.50 Kongó Krisztián, KIFÜ elnökhelyettese
10.55 Füleki Judit, Edutus Egyetem,
World Robot Olympiad bemutatása

11.00 Keynote előadás:

Dr. Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője, az NWS 2019 védnöke

11.20 A konferencia kiemelt támogatójának előadása:

Szepesi Zoltán, a Cisco Systems Magyarország műszaki igazgatója:
„ Hogyan használjuk? Mesterséges intelligencia az infokommunikációban”

11.40 A HUNGARNET-díj átadása:

A díjakat átadja Dr. habil Tick József, a HUNGARNET elnöke

12.00 Sajtótájékoztató (Új Tudás épület, UT114 terem)

Moderátor:

Dr. Vonderviszt Lajos, Színház és Filmművészeti Egyetem, kancellár

Résztvevők:

Dr. habil. Tick József, HUNGARNET Elnöke, Óbudai Egyetem rektorhelyettes, védnök
Dr. Gál András Levente, Digitális Jólét Program, szakmai vezető, védnök
prof. Dr. Földesi Péter, Széchenyi István Egyetem rektora, az NWS2019 elnöke
Ritter Dávid, ELTE Informatikai igazgató, NIIF Program Műszaki Tanács elnöke
Szepesi Zoltán, a Cisco Systems Magyarország műszaki igazgatója; az NWS2019 kiemelt támogatója

Füleki Judit, Edutus Egyetem, a World Robot Olympiad nemzeti koordinátora

Terem Nap Óra Szerző(k) Cím SZ/T
2019. április 24., szerda
PLENÁRIS ELŐADÁSOK
A 2019. április 24. 14.00 Ritter Dávid (ELTE IIG) Hol tartunk ma? P
A 2019. április 24. 14.30 Dr. Tószegi Zsuzsanna (ELTE BTK) A GDPR a gyakorlatban: a tájékozódás szabadsága vs. adatvédelem P
A 2019. április 24. 15.00 Szertics Gergely (DJP) Mesterséges intelligencia Magyarországon: technológiák és alkalmazási területek P
2019. április 25., csütörtök
3. TARTALOMSZOLGÁLTATÁSOK: KÖNYVTÁRAK, LEVÉLTÁRAK, MÚZEUMOK
A 2019. április 25. 09.00 Kómár Éva (MNM) A múzeumi adatreprezentáció és közzététel formái a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia keretében 3.1
A 2019. április 25. 09.20 Szepesi Judit (OSZK KI), Bánkeszi Katalin (OSZK KI) E-learning rendszer és és elektronikus tananyag fejlesztés a Könyvtári Intézetben 3.1
A 2019. április 25. 09.40 Bilicsi Erika (MTA KIK), Holl András (MTA KIK) Elmélkedés egy modern nemzeti tudományos bibliográfiáról, avagy a Magyar Tudományos Művek Tárában rejlő lehetőségekről 3.2
A 2019. április 25. 10.00 Sütő Péter (MTA KIK EISZ Titkárság) Az elektronikus szakirodalmi információforrások hazai lelőhelyadatbázisa, a COMPASS 3.2
A 2019. április 25. 10.50 Szakadát István (OSZK) Nemzeti Névtér: szerkesztőségi rendszer és adatbázis 3.2
A 2019. április 25. 11.10 Németh Tibor (Kemenesaljai Művelődési Központ és Könyvtár ) Magánvállalkozás és közszolgálat : A biográfiai index műfaji megújítása a Magyar Életrajzi Kalauzban 3.2
A 2019. április 25. 11.30 Németh Rita (Magyar Books in Pint Kft.), Dancs Szabolcs (OSZK) Könyvtári és könyv ágazati adatbázisok együttműködése (és annak előnyei) 3.2
A 2019. április 25. 11.50 Szüts Etele (Forum Hungaricum) Egyházi gyűjtemények digitalizálása és elérhetősége a MaNDA DB aggregációs adatbázisban 3.4
A 2019. április 25. 14.00 Kovács László (MTA SZTAKI DSD), Micsik András (MTA SZTAKI DSD) MTA SZTAKI DSD - 25 éve a digitális könyvtárak szolgálatában 3.4
A 2019. április 25. 14.20 Molnár Tamás (SZTE KK), Sándor Ákos (SZTE KK) Az OAI-PMH kimenet beállítási lehetőségei egy repozitóriumi példán keresztül 3.4
A 2019. április 25. 14.40 Nagy Gyula (SZTE KK), Sándor Ákos (SZTE KK), Nagy Dóra (SZTE KK) Tömeges adatkonverzió és rugalmas export-import lehetőségek az Eprints, OJS és Omeka szoftverek körében 3.4
A 2019. április 25. 15.00 Nagy Dóra (SZTE KK), Nagy Gyula (SZTE KK) Haladó funkciók és innovatív fejlesztések az Eprints és Omeka szoftverek körében 3.4
A 2019. április 25. 15.50 Holl András (MTA KIK), Bilicsi Erika (MTA KIK) Nyílt publikációs platformok 3.4
A 2019. április 25. 16.10 Lovas Bálint (MTA KIK), Haász Antal (MTA KIK) Áttérés a Primo New UI használatára az MTA Könyvtár és Információs Központban 3.4
A 2019. április 25. 16.30 Vajda Lőrinc (Akadémiai Kiadó Zrt.) Tartalomból tartalomszolgáltatás - kihívások és válaszok a MeRSZ online könyvtárban 3.4
A 2019. április 25. 16.50 Lencsés Ákos (MTA KIK EISZ Titkárság) A nyílt hozzáférés kérdése a hivatalos statisztikában 3.5
A 2019. április 25. 17.10 Simon András (Monguz Kft.), Kovács Béla (Méliusz Juhász Péter Könyvtár) Minden eseményt rögzítünk, tudunk-e akkor valóban mindent? Olvasási szokások vizsgálata az integrált könyvtári rendszer kölcsönzési adatbázisának elemzésével a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban. 3.10
A 2019. április 25. 17.30 Farkas Andrea (Digitális Pedagógiai Módszertani Központ) A tanulási folyamat DOS-kompatibilis támogatása digitalizált közgyűjteményi tartalmakkal 3.11
A 2019. április 25. 17.50 Csősz Gergely (SZTNH) Szerzői jogi „mindmap" - a tudatosságnövelés egyik alternatív eszköze 3.12
B 2019. április 25. 09.00 Hoczopán Szabolcs (SZTE), Molnár Tamás (SZTE), Muzs Krisztina (SZTE) Open Access pályázati rendszer technikai megvalósítása és a szerzők támogatása a Szegedi Tudományegyetemen 3.13
B 2019. április 25. 09.20 Hoffmann Ádám (BCE) "Fontosnak tartom a nyílt hozzáférést." - Felmérés a Budapesti Corvinus Egyetem Doktori Iskoláinak hallgatói körében 3.13
B 2019. április 25. 09.40 Görögh Edit (DE) A lektorálás új szerepe a tudományos kommunikáció változó rendszerében/Rethinking peer review in the changing scholarly communication system 3.13
B 2019. április 25. 10.00 Fazekas-Paragh Judit (DEENK) Hogyan támogatja az Open Science avagy a nyílt hozzáférésű tudomány törekvéseit a Plan S? 3.13
B 2019. április 25. 10.50 Bilicsi Erika (MTA KIK) Úton a nyílt hozzáférés felé: az open access publikálás támogatása a közép-európai országokban 3.13
B 2019. április 25. 11.10 Juhász Attila (DE), Szabó Dóra (DE) Parazita folyóiratok, a tudományos világ ragadozói 3.13
B 2019. április 25. 11.30 Fülöp Endre (Qulto Monguz Kft.) Qulto Semantics - A Qulto Platform szemantikus katalógusa 3.8
B 2019. április 25. 11.50 Dr. Kovács Béla Lóránt (Neumann Technology Kft.) Egészségügyi informatikai adatbázisban való szöveges keresés mesterséges intelligenciával támogatott szemantikus keresővel 3.8
B 2019. április 25. 12.10 Garamvölgyi László (ELTE) Virtuális olvasójegy bevezetése az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 3.
B 2019. április 25. 14.00 Bobák Barbara (MTA BTK ITI), Kovács József (MTA BTK ITI) Kézírásfelismerés Arany János levelein 3.8
B 2019. április 25. 14.20 Hamza-Vecsei Tímea (DEENK) RFID a DEENK-ben 3.8
B 2019. április 25. 14.40 Lendvay Miklós (OSZK) Entitások és kapcsolódások a könyvtári rendszerekben és azokon túl 3.8
B 2019. április 25. 15.00 Ungváry Rudolf (OSZK) Besorolási, szabványosított, normatív vagy „autorizált". Egy terminológia kérdés háttere 3.8
7. SMART TECHNOLÓGIÁK, AI, IOT
B 2019. április 25. 15.50 Kazinczi Renátó, Biró Csaba, Kusper Gábor (EKE), Iszály György Barna (NYE) Nagyméretű szenzorhálózatok elemzése új gráf alapú metrikák és SAT szolverek segítségével 7.1
B 2019. április 25. 16.10 Horváth Gábor (ELTE) Élet az MRTG után 7.1
B 2019. április 25. 16.30 Dr. Gál Zoltán (DE, Faculty of Informatics) Intelligens IoT eszközök integrációja köd alapú hálózatba 7.1
B 2019. április 25. 16.50 Varga Gábor (Microsoft) A Microsoft mesterséges intelligenciája a kognitív szolgáltatásoktól a szuperszámítástechnikáig 7.6
B 2019. április 25. 17.10 Mácz Ákos (DJP) Magyarország és az 5G 7.9
B 2019. április 25. 17.30 Nacsa János, Hajós Mátyás, Komáromi Gergely, Horváth Gergely, Pataki Balázs (MTA SZTAKI) Gömbcsap szerelése ember-robot kollaborációban 7.10
B 2019. április 25. 17.50 Paniti Imre (MTA SZTAKI), Nacsa János (MTA SZTAKI), Abai Kristóf (MTA SZTAKI) Robotos szerelési kísérletek háromujjas megfogóval 7.10
1. INFRASTRUKTÚRA
C 2019. április 25. 09.00 Bálint Lajos (KIFÜ-NIIF) A kutatás-oktatás-közgyűjtemények európai IKT infrastruktúrájának kulcskérdései 1.1
C 2019. április 25. 09.20 Farkas István (KIFU) A HBONE 2018. évi fejlesztési eredményei 1.1
C 2019. április 25. 09.40 Mohácsi János (KIFÜ) Next generation of GÉANT: networking infrastructure services, above the net services, EOSC and EDI roles 1.1
C 2019. április 25. 10.00 Debreceni Győző (KIFÜ) Hány hálózata van az államnak - és mennyi kellene? 1.7
2. KÖZNEVELÉS, FELSŐOKTATÁS, ELEKTRONIKUS TANULÁSI KÖRNYEZETEK
C 2019. április 25. 10.50 Dr. Albert Ágota (Karinthy Frigyes Gimnázium) GDPR a köznevelési intézményekben 2.8
C 2019. április 25. 11.10 Hajós Csaba (Educalera) Az MTMT2 rendszer e-learning tananyaga elkészítésének tapasztalatai 2.2
C 2019. április 25. 11.30 Molnár Tamás (DE Multimédia és E-learning Technikai Központ) E-learning kurzus fejlesztés módszertana 2.2
C 2019. április 25. 11.50 Vágvölgyi Csaba, Papp Gyula (DE Multimédia és E-learning Technikai Központ) Learning Analytics - Az oktatáshoz kapcsolódó adatok elemzése LMS környezetben 2.2
C 2019. április 25. 12.10 Papp Gyula, Vágvölgyi Csaba (DE Multimédia és E-learning Technikai Központ) Eszközhasználat a digitális tanulásban és tanításban 2.2
C 2019. április 25. 14.00 Dajka Marianna (HUNINET Egyesület) Oktatás a multimédiában... multimédiában, mint keretben 2.3
C 2019. április 25. 14.20 Dani Erzsébet (DE) A tudománymetria mítoszainak ellentmondásai 2.4
C 2019. április 25. 14.40 Virga Krisztina (Digitális Pedagógiai Módszertani Központ) Behálózott iskolák: az iskolai hálózatok jelene és jövője 2.5
C 2019. április 25. 15.00 Nagy Roland (DE) IKT eszközök hatása a 8-12 korú gyerekek következtető képességére, logikus gondolkodására 2.7
C 2019. április 25. 15.50 Gál Zoltán (Akadémiai Kiadó Zrt.) Az Akadémiai Kiadó online szótárszolgáltatása intézményi felhasználók számára 2.7
C 2019. április 25. 16.10 Antal Péter (EKE, Médiainformatika Tanszék) Digitalizáció és sport: az IKT kihívásai a testnevelő képzésben 2.9
C 2019. április 25. 16.30 Csernai Zoltán (EKE) Az informatikai gondolkodás (Computational thinking) fogalmi keretei 2.9
C 2019. április 25. 16.50 Lengyelné dr. Molnár Tünde (EKE) Digitális Pedagógiai Asszisztens képzés koncepciója 2.11
C 2019. április 25. 17.10 Borbély Mária (DE) Könyvtárosok és pedagógusok digitáliskompetencia-állapotának összehasonlító vizsgálata 2.9
C 2019. április 25. 17.30 Dr. Racsko Réka (EKE) Pedagógusok és a digitális átállás - egy fókuszcsoportos interjúsorozat tapasztalatai 2.9
C 2019. április 25. 17.50 Göncziné Kapros Katalin (EKE, Médiainformatika Tanszék) Digitális kompetencia helye a Nemzeti alaptantervben 2.9
5. SZUPERSZÁMÍTÁSTECHNIKA, ADATTÁROLÁS, FELHŐ-RENDSZEREK
D 2019. április 25. 09.00 Csirmaz László (CEU) Mesterséges intelligencia módszerei és kihívásai 5.7
D 2019. április 25. 09.20 Kacsuk Péter, Nagy Enikő, Pintye István, Hajnal Ákos, Lovas Róbert (MTA SZTAKI) Big Data és gépi tanulás környezet az MTA Cloud-on 5.5
D 2019. április 25. 09.40 Kiss Zoltán (KIFÜ) HPC: univerzális kutatási és MI infrastruktúra 5.2
D 2019. április 25. 10.00 Temesi Tibor (Silicon Computers) Irány az Exascale 5.1
D 2019. április 25. 10.50 Horváth Zoltán, Kovács Ákos, Budai Tamás, Tóth Csaba, Liszkai Bence (SZE) HPC és HPDA alkalmazások futtatását segítő infrastruktúrák 5.1
D 2019. április 25. 11.10 Petrás István (Szinva Net Zrt.) HPE SimpliVity - Hiperkonvergens infrastruktúra a Hewlett Packard Enterprise-tól 5.1
D 2019. április 25. 11.30 Zeisel Tamás
(HPE)
Intelligens adatközpontok - avagy az önvezető infrastruktúrák evolúciója 5.1
D 2019. április 25. 11.50 Máray Tamás (KIFÜ) EuroHPC - merre tart Európa? 5.2
D 2019. április 25. 12.10 Farkasfalvi Balázs (KIFÜ) Open Cloud Mesh szabvány API cloud szolgáltatásoknak 5.2
6. HÁLÓZATBIZTONSÁG, HÁLÓZATMENEDZSMENT, AZONOSÍTÓ RENDSZEREK
D 2019. április 25. 14.00

Carlos Heller
(RelNet – Skybox Security)

See what you´ve been missing: Gain total visibility of your attack Surface 6.6
D 2019. április 25. 14.20 Wolfgang Zoeller
(RelNet – CTS)
Industrial Ethernet POE+ Switches installed in a “Fast Ring” application on cable car. IP-Cameras, Wireless Access (WiFi Entertainer), sensors are connected in a Ring Application 6.6
D 2019. április 25. 14.40 Bardócz Gyula
(RelNet – Panda Security)
GDPR a gyakorlatban - Folyamatos adatleltár, keresési lehetőségek, riasztások, monitorozás, fájlműveleti információk, Panda Data Control 6.6
D 2019. április 25. 15.00 Ács György (Cisco) Hogyan kezeljük az identitást és a biztonságot a felhőben? 6.2
D 2019. április 25. 15.50 Szabó Gyula (MTA SZTAKI) hub.mta.hu, akadémiai intézetek SAML IdP kötegelése szolgáltatások felé 6.7
D 2019. április 25. 16.10 Rigó Ernő (MTA SZTAKI), Ormos Pál (MTA SZTAKI) Integrált hálózatmenedzsment rendszer az MTA SZTAKI-ban 6.7
D 2019. április 25. 16.30 Bedő Norbert (HPE / ARUBA) Hálózati SLA monitoring hálózat nélkül + WiFi 6 a levegőben 6.6
D 2019. április 25. 16.50 Dr. Balogh Anikó (CEU) Az Európai Bizottság pályázati rendszere értékelői szemmel. Hogyan írjunk nyertes pályázatot? 6.8
D 2019. április 25. 17.10 Barta Péter
(Nokia)
WDM a jövő technológiáinak szolgálatában 6.6
D 2019. április 25. 17.30 Ligeti László
(KIFÜ)
"Programozd a jövőd" - Oktatási intézmények és IKT vállalkozások közötti együttműködés ösztönzése és támogatása  
2019. április 26., péntek
3. TARTALOMSZOLGÁLTATÁSOK: KÖNYVTÁRAK, LEVÉLTÁRAK, MÚZEUMOK
A 2019. április 26. 09.00 Lengyel Mónika (Monguz Kft.), Hubay Miklós (PIM) "MZ/X jelkezz! - Kapcsford" A PIM és a Nemzeti Névtér közötti élő kapcsolat bemutatása 3.6
A 2019. április 26. 09.20 Gyuricza Andrea (MTA KIK), Hubay Miklós (PIM) Új könyvtári fogalmak gyakorló könyvtárosok szemszögéből 3.6
A 2019. április 26. 09.40 Petró Leonárd (DEENK) Ott vagyunk már? A közösségi média imlementációja könyvtári környezetben 3.6
A 2019. április 26. 10.00 Balázsi Dorina (DEENK), Szűcs Nikolett (DEENK) Posztban az igazság - A DEENK Facebook bejegyzéseinek átfogó elemzése 3.6
A 2019. április 26. 10.50 Horváth Péter (ELTE) Automatikus annotációs eljárások az ELTE Verskorpusz építésében 3.3
A 2019. április 26. 11.10 Bánki Zsolt (PIM), Mohay Anikó (PIM) "Egyszerre mindenféle lenni" - Populáris és tudományos szolgáltatások az új DIA fejlesztésében. 3.3
A 2019. április 26. 11.30 Moldován István (OSZK) Statisztikai módszerek, lehetőségek a könyvtári tartalomszolgáltatásban 3.4
A 2019. április 26. 11.50 Németh Márton (OSZK) A webarchívum mint a tudományos kutatás tárgya 3.8
A 2019. április 26. 12.10 Mátyás Melinda (Monguz Ltd.) Kéziratok átírásának lehetősége digitális bölcsészeti eszközökkel 3.8
4. ALKALMAZÁSFEJLESZTÉSI ÉS ÜZEMELTETÉSI TECHNOLÓGIÁK
B 2019. április 26. 09.00 Szabó Szabolcs (KIFÜ), Ormos Pál (MTA SZTAKI) VoIP Centrex pilot az MTA SZTAKI-ban 4.3
B 2019. április 26. 09.20 Szabó Gyula (MTA SZTAKI) Nextcloud üzemeltetés docker környezetben 4.8
B 2019. április 26. 09.40 Uherkovich Péter (PTE) Alkalmazásfejlesztési kihívások és megoldások EduID azonosítással 4.8
B 2019. április 26. 10.00 Mihályfi Márton (Cisco), Németh Zoltán (Cisco), Sisák Zoltán (HTTP Alapítvány) Cisco WebEx Board az oktatásban 4.3
B 2019. április 26. 10.50 Rakyta Péter (Digitális Jólét Nonprofit Kft.) Nyílt forráskódú irodai szoftverek bevezetése a közigazgatásban 4.9
B 2019. április 26. 11.10 Béres Zoltán (Szinva Net Zrt.) Infrastruktúra és projekt menedzsment rendszer 4.6
B 2019. április 26. 11.30 Mészáros Mihály (KIFÜ) WebRTC - Hol tartunk ma? 4.3
B 2019. április 26. 11.50 Mészáros Mihály (KIFÜ) Nyílt forráskódú VideoKonferencia mindenkinek! (A GÉANT4 JRA4 T5 eredményei) 4.3
2. KÖZNEVELÉS, FELSŐOKTATÁS, ELEKTRONIKUS TANULÁSI KÖRNYEZETEK
C 2019. április 26. 09.00 Dr. Racskó Réka (EKE) A Digitális alapú alprogramhoz kapcsolódó pedagógus-továbbképzés tartalmi, módszertani keretei 2.9
C 2019. április 26. 09.20 Dr. Kéringer Szabolcs (Digitális Jólét Nonprofit Kft.) A Digitális Gyermekvédelmi Stratégia eredményei 2.9
C 2019. április 26. 09.40 Dr. Főző Attila (Digitális Pedagógiai Módszertani Központ) Digitális Névjegy Rendszer - milyen a digitális iskola? 2.9
C 2019. április 26. 10.00 Loboda Zoltán (Digitális Pedagógiai Módszertani Központ) Digitális kompetencia keretek bevezetése Magyarországon 2.9
C 2019. április 26. 10.50 Révész László (EKE) A Digitális alapú alprogram szerepe a Komplex Alapprogramban 2.9
C 2019. április 26. 11.10 Török Balázs (EKE - Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet) A Komplex Alapprogram kipróbálási szakasza - intézményvezetők és pedagógusok digitális kompetenciái 2.9
C 2019. április 26. 11.30 Imre Nóra (EKE - Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet) Számítógép az iskolában és otthon. A Komplex Alapprogramot kipróbáló intézmények negyedik évfolyamos tanulóinak szüleire vonatkozó kérdőíves vizsgálat néhány adata 2.9
C 2019. április 26. 11.50 Nagy Róbert (EKE) A Komplex Alapprogramot kipróbáló intézmények digitális készültsége az igazgatókkal készített interjúk alapján 2.9
C 2019. április 26. 12.10 Szemerszki Marianna (EKE) A Digitális alapú alprogramhoz kapcsolódó pedagógustovábbképzések visszajelzései 2.9
6. HÁLÓZATBIZTONSÁG, HÁLÓZATMENEDZSMENT, AZONOSÍTÓ RENDSZEREK
D 2019. április 26. 09.00 Koczka Ferenc (EKE) Az információbiztonság fejlesztése az Eszterházy Károly Egyetemen 6.9
D 2019. április 26. 09.20 Kadlecsik József (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont) DIY Captive Portal 6.4
D 2019. április 26. 09.40 Hegyi-Füstös István (ELTE IIG), Pálinkás Szabolcs (ELTE IIG) Linux alapú levelezésből - Microsoft felhőbe 6.4
D 2019. április 26. 10.00 Rigó Ernő (MTA SZTAKI), Bisztray Frigyes (MTA SZTAKI), Ormos Pál (MTA SZTAKI) Beszámoló a Hun-CERT 2018 évi tevékenységéről 6.5
D 2019. április 26. 10.50 Drucker György (OSZK) Adatbiztonság és adatvédelem az OSzK és az Országos Könyvtári Platform vonatkozásában 6.9
D 2019. április 26. 11.10 Molnár Péter (KIFÜ) eduID föderáció és chat 6.4
D 2019. április 26. 11.30 Leitold Ferenc (Secudit Ltd.) A felhasználói viselkedés, mint információbiztonsági kockázat becslése 6.2